phoca_thumb_s_pieniadze_globusTegorocznej Konferencji Naukowej Młodych Ekonomistów przyświeca hasło "Przyszłość gospodarki po światowym kryzysie". Spotkanie odbędzie się 21-22 września na najstarszych uczelniach i wydziałach ekonomicznych Warszawy. Uczestnicy XV KNME zwrócą szczególną uwagę na kwestie makroekonomiczne związane z finansami, koniunkturą oraz polityką gospodarczą - zapowiada dr Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - współorganizatora spotkania.
    
Jak informuje dr Szwejk, celem tej edycji konferencji jest wymiana poglądów oraz prezentacja wyników badań na temat rozwoju gospodarek świata i jego perspektyw w kontekście aktualnego kryzysu finansowego na świecie. "Ekonomiści uczestniczący w konferencji podejmą także próbę podsumowania 20 lat transformacji systemowej w Polsce" - dodaje. Eksperci będą zastanawiać się również nad zagadnieniami z dziedziny m.in. ekonofizyki, polityki gospodarczej wobec kryzysu, interwencjonizmu, bankowości, akcji kredytowych, przedsiębiorczości i rynku pracy.
   
Poza tym, młodzi ekonomiści wypowiedzą się w kwestii przyszłości gospodarki. Ich wystąpienia będą dotyczyć następujących tematów: "Transformacja: od GOW do GOW, tj. od gospodarki opartej na węglu do gospodarki opartej na wiedzy?", "Nowe kraje w strefie euro: zyski i koszty, ryzyka, terminy" oraz "Przyszłość gospodarki światowej i rynków finansowych".
 
Organizatorami XV KNME są: Instytut Wiedzy i Innowacji, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Prezes NBP oraz Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego.
 
W trakcie konferencji zostanie zorganizowany konkurs na najlepszy referat (uczestnicy dokonają wyboru w tajnym głosowaniu).
 
"Naszym zamiarem jest kontynuowanie rozważań XIV KNME pt. "Koniunktura gospodarcza - jak daleko do recesji?" oraz próba podsumowania transformacji i wyciągnięcia wniosków na przyszłość" - deklarują organizatorzy.
 
Inicjatywa organizowania Konferencji Naukowej Młodych Ekonomistów narodziła się 15 lat temu wśród młodych naukowców z kilku ośrodków akademickich w Polsce. Postanowiono wówczas połączyć w jedno kilka innych, odbywających się niezależnie od siebie projektów, organizowanych przez Katedrę Mikroekonomii Uniwersytetu Szczecińskiego, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Katedrę Polityki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
 
Od tamtej pory KNME odbywa się co roku, w ośrodkach akademickich m.in. w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. W jej efekcie wydano kilkaset referatów, wiele publikacji książkowych a we wszystkich edycjach wzięło udział łącznie ponad tysiąc osób.
 
Oprócz omawiania bieżącej sytuacji mikro- i makroekonomicznej w Polsce oraz jej implikacji politycznych, organizatorzy KNME chcą, by doroczne spotkania przyczyniały się do głębszej integracji środowiska młodych ekonomistów (doktorów, doktorantów, studentów, przedstawicieli biznesu i administracji) zainteresowanych ekonomią oraz funkcjonowaniem gospodarki w różnych jej płaszczyznach. Konferencja ma też być miejscem prezentacji wyników badań naukowych i dyskusji nad nimi oraz płaszczyzną wymiany informacji na temat prądów badawczych jednostek, z których pochodzą uczestnicy.
 
Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć pod adresem: www.konferencja.edu.pl.
 
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->