sggw-logo1SGGW rozpoczęła rekrutację kandydatów na studia. Od 1 czerwca uczelnia prowadzi rejestrację kandydatów. Rejestracja kandydatów na wszystkie formy i rodzaje studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzona jest wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uczy się 27 tysięcy studentów. Jest to jedna z najstarszych polskich uczelni. Dotychczas ukończyło ją ponad 140 tysięcy osób.

W tym roku maturzyści mogą wybierać spośród 28 kierunków na studiach dziennych, 22 na zaocznych i 7 na wieczorowych. SGGW na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia przyjmie łącznie 6 555 osób, w tym 3 350 na studia stacjonarne, 2 750 na niestacjonarne w systemie zaocznym, w tym 30 osób na studia eRolnictwo oraz 455 na niestacjonarne w systemie wieczorowym.

Nowością w tym roku są studia na makrokierunku Technologie energii odnawialnej. Uczelnia przyjmie na te studia łącznie 120 osób (stacjonarne i niestacjonarne). Specjaliści oceniają, że absolwenci tego kierunku będą mieć duże szanse na zdobycie pracy w zawodzie. W europejskiej polityce energetycznej wzrasta rola odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska opracowała projekt dyrektywy „3x20”, która zakłada do roku 2020 zmniejszenie emisji CO2 o 20%, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 20%, zwiększenie udziału w całkowitym rynku energetycznym energii ze źródeł odnawialnych o 20% oraz zwiększenie udziału biopaliw do 10% rynku paliwowego. Dlatego zadaniem nowego makrokierunku jest przygotowanie specjalistów dla tworzącej się infrastruktury sektora energetyki odnawialnej i lokalnego rynku energii.

Dla osób, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje, a nie mają czasu na zbyt częste przyjazdy na uczelnię, SGGW przygotowała studia na kierunku Rolnictwo w systemie e-learningu. Studia eRolnictwo prowadzone są według aktualnych programów nauczania na kierunku Rolnictwo w systemie zaocznych studiów inżynierskich i zaocznych studiów magisterskich uzupełniających, realizowanych na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW. Studia inżynierskie obejmują 8 semestrów, a magisterskie 3 semestry. Studia są prowadzone w trybie zaocznym, wspomaganym formułą e-learningu. W semestrze odbędzie się 6 zjazdów merytorycznych i siódmy zjazd sesyjny. W trakcie zjazdów realizowana jest całość godzin przewidzianych w programie na ćwiczenia i laboratoria oraz 40% godzin wykładów. Pozostałe godziny wykładów (60%) odbywają się w formule e-learningu. Rekrutacja odbywa się na identycznych zasadach jak na zaoczne studia na kierunku rolnictwo. Na pilotażowych studiach zaocznych wspomaganych e-learningiem rozpocznie naukę 30 studentów. Studia eRolnictwo są częścią projektu „Program unowocześniania kształcenia w SGGW dla zapewnienia konkurencyjności oraz wysokiej kompetencji absolwentów”, realizowanego i finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć na stronie internetowej http://elearn.sggw.pl/





Podczas ubiegłorocznej rekrutacji, studiami na pierwszym roku w SGGW było zainteresowanych ponad 14 tysięcy maturzystów. W kolejnych etapach rekrutacji o jedno miejsce ubiegało się średnio 4,4 kandydatów. W ubiegłym roku najbardziej popularnymi kierunkami były: Turystyka i Rekreacja (14 os./miejsce), Dietetyka (13,3), Finanse i rachunkowość (11,3), Biotechnologia (11), Weterynaria (10), Logistyka, Gospodarka Przestrzenna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Socjologia, Ekonomia oraz Ochrona środowiska.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego prowadzi rekrutację wyłącznie na podstawie wyników uzyskanych na maturze. Rejestracja odbywa się przez Internet, a przed zakwalifikowaniem na dany kierunek kandydaci nie składają żadnych dokumentów. Dokumenty będą składali w Biurze Spraw Studenckich dopiero po uzyskaniu informacji, że zostali przyjęci na studia. Internetowa rejestracja kandydatów jest bardzo prosta i polega na wpisaniu określonych danych osobowych oraz ocen uzyskanych na maturze. Dane te można uzupełniać w dowolnym momencie. Po wpisaniu ocen z matury kandydaci uzyskują dostęp do panelu umożliwiającego wybór kierunku studiów. Panel rejestracyjny umożliwia wybór tylko jednego kierunku, ale decyzję można zmieniać kilkakrotnie (w określonych terminach) w trakcie rekrutacji. Komunikacja z maturzystami w trakcie rekrutacji odbywa się poprzez internetowe strony rekrutacyjne SGGW (www.sggw.pl w zakładce Rekrutacja), Panel Administracyjny w Systemie Obsługi Kandydatów (SOK) oraz pocztą elektroniczną (adres e-mail kandydata wpisany w SOK). Dzięki temu kandydaci w każdej chwili całego procesu rekrutacyjnego otrzymują bardzo precyzyjne informacje o jego przebiegu.

Dla kandydatów, którzy nie mają dostępu do Internetu uczelnia przygotowała stanowiska komputerowe w Biurze Spraw Studenckich przy ul. Nowoursynowskiej 166, w budynku 8, w dni robocze w godz. od 900 do 1500. Kandydaci uiszczają tylko jedną opłatę rejestracyjną w wysokości 85 złotych, niezależnie od tego ile razy zmienią decyzję co do kierunku na którym chcą studiować.

Szczegółowe zasady rekrutacji, w tym: terminy, wymagane dokumenty, egzaminy kwalifikujące na określone kierunki, zasady przeliczania ocen maturalnych na punkty SGGW i zasady tworzenia list rankingowych są dostępne na stronie internetowe uczelni www.sggw.pl

Podstawą przyjęcia kandydatów z „nową maturą” na studia stacjonarne pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie (dotyczy kierunku Weterynaria) są wyniki matury z przedmiotów wymaganych na dany kierunek. Wyjątkiem jest kierunek Architektura krajobrazu, na którym dodatkową kwalifikacją jest test z rysunku odręcznego.

SGGW oferuje studentom nowoczesny Kampus, w skład którego wchodzą między innymi obiekty dydaktyczno-naukowe i sportowe (kryta pływalnia, hala do tenisa, korty tenisowe, ujeżdżalnia ze stajnią oraz budynek do zajęć z hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych), biblioteka, akademiki z blisko 4 tys. miejsc, własna przychodnia lekarska, apteka oraz kilka klubów i stołówek studenckich.

To jednak nie wszystko. Uczelnia ciągle unowocześnia wyposażenie laboratoriów i inwestuje w zaplecze naukowo-badawcze. Wraz ze zmianami na rynku pracy, muszą zmieniać się także uczelnie wyższe. Wszystko po to, by zapewnić swoim absolwentom jak najlepszy start, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Z duchem czasu zmienia się także Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

„SGGW dostosowuje swoją ofertę edukacyjną do ciągłych zmian na rynku pracy. Uczelnia stara się, aby absolwenci mieli jak największe szanse na zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Jednym z takich działań jest uruchomianie nowych kierunków studiów oraz modyfikacja programu kształcenia. Jest to konsekwencja coraz wyższych wymagań studentów, którzy są świadomi faktu, że poprzez szerszą edukację łatwiej będzie im dostosować się do wymagań rynku pracy, będą w stanie zagospodarowywać pojawiające się nisze w zakresie kompetencji i będą bardziej atrakcyjnymi kandydatami dla pracodawców” – uważa rektor SGGW, prof. dr hab. Alojzy Szymański.

W SGGW niemal wszystkie kierunki studiów prowadzone są w systemie dwustopniowym. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie lub inżynierskie. Umożliwiają uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia. Przygotowują do pracy w określonym zawodzie. Po studiach pierwszego stopnia student ma możliwość kontynuacji nauki na poziomie magisterskim na dotychczasowym lub innym kierunku studiów. Daje to możliwość zmiany profilu kształcenia po studiach pierwszego stopnia i uzyskania dwóch dyplomów na różnych kierunkach studiów. Uczelnia stara się przygotować studentów do przyszłego życia zawodowego także w roli młodych przedsiębiorców z wiarą podejmujących nowe inicjatywy, tworzących nowe miejsca pracy - zarówno dla siebie jak i dla innych. Przyszły weterynarz lub dyplomowany rolnik powinien być wyposażony także w wiedzę prawniczą, ekonomiczną i informatyczną. To są kwalifikacje niezwykle przydatne, przygotowują bowiem absolwenta w zakresie: tworzenia przedsiębiorstw, znajomości prawa pracy, form i możliwości subwencjonowania działalności gospodarczej, PR, księgowości czy e-technologii. Studenci SGGW mają także możliwość uczenia się za granicą. Uczelnie podpisała ponad 250 umów z uczelniami z całego świata.

SGGW jako jedna z pierwszych postanowiła profesjonalnie pomagać swoim absolwentom w poszukiwaniu pracy. Działające od kilkunastu lat Sekcja Promocji Absolwentów SGGW „AGROKADRA” pracuje w ramach Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier i jest jedyną tego typu jednostką spośród uczelni rolniczych. AGROKADRA bezpłatnie wyszukuje odpowiednie osoby, do pracy w prywatnych i państwowych przedsiębiorstwach. Biuro dysponuje bogatym, na bieżąco uaktualnianym bankiem informacji o absolwentach SGGW, nawet sprzed wielu lat. Dzięki temu może na zlecenie firmy zaoferować kandydatów do pracy na dowolne stanowiska. Ponadto AGROKADRA organizacje bezpłatne prezentacje firm na terenie Uczelni, połączone z rekrutacją.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->