phoca_thumb_s_swpslogoSpecjalność filmoznawcza przeznaczona jest dla kinomanów – absolwentów studiów licencjackich różnych kierunków humanistycznych, których ambicją jest zdobycie profesjonalnej wiedzy w tym zakresie. Słuchacze otrzymają też gruntowną wiedzę z zakresu teorii kultury, estetyki oraz komunikacji. Filmoznawstwo to specjalność na kierunku kulturoznawstwo dostępna od roku akademickiego 2010/2011 na studiach II stopnia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
– Film to jedna z najpopularniejszych dziedzin sztuki współczesnej, która ma swoją wierną rzeszę odbiorców – opowiada dr Aleksandra Drzał-Sierocka z SWPS. – Tymczasem w Polsce wciąż niewiele ośrodków akademickich kształci profesjonalnych filmoznawców na osobnych specjalnościach – dodaje.
Przez dwa lata studiów magisterskich na kierunku kulturoznawstwo (specjalność filmoznawcza skierowana jest do absolwentów studiów II stopnia) w ramach blisko sześciuset godzin zajęć specjalnościowych studenci będą mieli okazję nie tylko pogłębić swoją wiedzę i zdobyć podstawowe praktyczne umiejętności, ale także zetknąć się z profesjonalistami i pasjonatami kina. Program filmoznawstwa oprócz przedmiotów teoretycznych będzie zawierał sporą dawkę zajęć warsztatowych m.in. podstawy scenariuszopisarstwa i reżyserii filmowej, krytykę filmową, warsztaty z analizy filmu. Wśród wykładowców znajdą się nie tylko wybitni teoretycy kina i kultury, ale także osoby związane z branżą filmową. Oprócz typowych zajęć akademickich, studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w projekcjach filmowych z możliwością dyskusji po seansie, a także w spotkaniach z ekspertami – twórcami filmowymi, osobami związanymi z produkcją i dystrybucją. W zakresie omawianych zagadnień nie zabraknie kina współczesnego oraz poszczególnych kinematografii narodowych.
Absolwent specjalności filmoznawczej posiądzie umiejętność analizowania i komentowania dzieł filmowych. Profil wykształcenia umożliwi mu podjęcie pracy w takich zawodach jak krytyk filmowy, pracownik dystrybucji filmów, specjalista w zakresie edukacji filmowej czy organizator imprez filmowych. Ukończenie filmoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej może być także mocną podstawą do pogłębiania praktycznych umiejętności w szkołach filmowych.
Informacje o rekrutacji: www.swps.pl.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->