aon_logo150Nie każdy wie, że od 2005 roku Akademia Obrony Narodowej przygotowuje nie tylko wojskowe kadry dowódcze na potrzeby Sił Zbrojnych, ale także osoby cywilne w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa narodowego. Absolwenci AON mają szansę stać się cywilnymi pracownikami wojska i administracji państwowej.

Akademia Obrony Narodowej jest uczelnią cywilno – wojskową, szczycącą się dziedzictwem tradycji najstarszych polskich szkół wojskowych: Szkoły Rycerskiej, Wyższej Szkoły Wojennej i Akademii Sztabu Generalnego. 1 października 1990 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów Akademię Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przekształcono w Akademię Obrony Narodowej. Uczelnia odziedziczyła po swoich poprzedniczkach podstawową misję, którą jest przyczynianie się do utrwalania bezpieczeństwa i obronności państwa poprzez badania naukowe i działalność ekspercką w dziedzinie nauk wojskowych i nauk pokrewnych oraz kształcenie wojskowych i cywilnych elit na potrzeby sił zbrojnych i administracji państwowej.

Uczelnia oferuje kształcenie na pięciu podstawowych kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, europeistyka, historia - na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego oraz zarządzanie w specjalnościach: zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie w środowisku informacyjnym, finanse i rachunkowość w zarządzaniu, dowodzenie, zarządzanie lotnictwem i logistyka w specjalnościach: logistyka systemów gospodarczych, logistyka w sytuacjach kryzysowych, transport - na Wydziale Zarządzania
i Dowodzenia. Ważne i zarazem niespotykane na innych uczelniach są Wyższe Kursy Obronne, dedykowane od 15 lat administracji państwowej i terytorialnej oraz parlamentarzystom. Kursy zapewniają podstawową wiedzę z obszaru bezpieczeństwa
i obronności. Uczelnia posiada rozbudowaną ofertę studiów podyplomowych. Kandydaci mogą wybierać spośród 18 kierunków, z których każdy oscyluje wokół obszaru wojskowości, obronności i bezpieczeństwa. Studia doktoranckie w Akademii Obrony Narodowej są unikatowe w skali całego kraju - kończą się nadaniem tytułu doktora nauk wojskowych. Obecnie, na studiach III stopnia w AON kształci się 480 doktorantów, a na studiach I i II stopnia ok. 7 tysięcy studentów wojskowych i cywilnych.

W ramach obchodów XX-lecia w ciągu minionego roku akademickiego odbył się szereg wydarzeń m.in. turnieje sportowe w futsalu, piłce siatkowej, badmintonie, judo i strzelectwie. Na uwagę zasługują konferencje naukowe. Jedna z nich pt. Młodzież w systemie obronnym państwa została przygotowana przez studentów Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego
i odbyła się w kwietniu br. Druga z nich: Akademia Obrony Narodowej na drodze przemian odbędzie się 23 września br. i będzie oficjalnym podsumowaniem działalności Akademii na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Jubileusz zakończy się 1 października, uroczystością połączoną z piknikiem na świeżym powietrzu. W akademickim kampusie zagości z koncertem Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod batutą mjr Pawła Joksa, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wykona pokaz musztry paradnej oraz pluton specjalny Żandarmerii Wojskowej, który wykona pokaz swoich umiejętności.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->