phoca_thumb_s_swpslogoCzy emocje się starzeją? Czy kobiety są dokładniejsze od mężczyzn? Czy Macedonia to Dzika Europa? Czy Ingmar Bergman był feministą? Jak obrazić Szweda? Jaki zapach ma pamięć? Co by było, gdyby Syzyf był kobietą? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwali studenci Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Swoje odkrycia zaprezentują w najbliższy weekend podczas XV Studenckiej Sesji Naukowej w SWPS.
W sobotę i niedzielę w warszawskiej siedzibie SWPS spotka się 80 studentów z Warszawy i wydziałów zamiejscowych uczelni z Wrocławia, Sopotu oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Podczas całodniowej Studenckiej Sesji Naukowej zaprezentują 26 rocznych i semestralnych prac empirycznych oraz referatów z psychologii, nauk humanistycznych i społecznych oraz filologii. Przez cały dzień towarzyszyć im będą opiekunowie naukowi z uczelni oraz jury złozone z naukowców, które wybierze najlepsze projekty. W ten sposób władze SWPS chcą nagrodzić najlepsze studenckie projekty naukowe zrealizowane w roku akademickim 2009/2010.
 
– Chcemy motywować studentów do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące problemy z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych, a także uczyć ich współpracy w zespole i zachęcać do realizacji projektów łączących wiele dziedzin nauki – tak o idei Studenckiej Sesji Naukowej opowiada Rafał Uzar, jeden z koordynatorów wydarzenia i dodaje: – Liczy się pomysł, zaangażowanie i dobór narzędzi badawczych. Nie bez znaczenia dla dalszej edukacji studentów jest także to, że prezentacje będą oceniane m.in. pod kątem sposobu przedstawiania informacji, jasności i logiczności wywodu oraz umiejętności oratorskich.
 
W roku akademickim 2009/2010 studenci, których prace zgłoszono do udziału w SSN, przebadali ponad 1000 osób, w tym studentów, dzieci w wieku 4-6 lat, pracowników biurowych, licealistów, osoby niepełnosprawne, a nawet mieszkańców Macedonii. Zastanawiali się m.in. nad tym, jak zwiększyć frekwencję w wyborach prezydenckich oraz jaki wpływ na ocenę osobowości innych ludzi ma odczuwana temperatura. Zbadali działanie kofeiny, aby poznać jej wpływ na aktywność mózgu i pobudzenie układu nerwowego. Poszukiwali związków między religią a postawą altruistyczną, a także nastrojem i poziomem tolerancji. W zależności od tematu i potrzeb, badania realizowali w warunkach laboratoryjnych, m.in. z wykorzystaniem urządzenia mierzącego ruchy gałek ocznych oraz EEG. Zastosowali zogniskowany wywiad grupowy, ankietę papierową i kwestionariusz komputerowy, analizowali teksty. Dokonali także replikacji znanych eksperymentów psychologicznych.
 
Studencka Sesja Naukowa to międzywydziałowy konkurs adresowany do studentów SWPS oraz WSNHiD w Poznaniu, w ramach którego (na początku każdego roku akademickiego) prezentowane są najlepsze prace badawcze wyłonione na drodze eliminacji na szczeblu wydziałowym. Celem przedsięwzięcia jest nagrodzenie studentów i ich promotorów za wkład w rozwój nauki, integracja środowiska akademickiego i stworzenie uczelnianego forum wymiany wiedzy i doświadczeń. SSN odbywa się od 1997 r. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 1000 studentów i promotorów. Podczas SSN odbywa się także plebiscyt publiczności. Wydarzenie ma charakter otwarty. Autorzy badań otrzymają nagrody finansowe i rzeczowe.
 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->