Konsekwencje zmian ustawowych, prawo pracy w placówce oświatowej, dyskusja na temat zmian planowanych w Karcie Nauczyciela - to tylko niektóre z zagadnień omawianych w trakcie II Zjazdu Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011. Spotkanie odbyło się 24 marca w Bibliotece Narodowej w Warszawie.   
Organizator spotkania - „Dyrektor Szkoły - miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej” – zaprosił do prelekcji m.in. przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych oraz ekspertów z zakresu prawa oświatowego. Udział w spotkaniu wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, pedagodzy, przedstawiciele kuratoriów oświaty, ośrodków doskonalenia nauczycieli i lokalnych władz samorządowych. Tematem konferencji były najbardziej interesujące środowisko, problemy związane z prawem oświatowym.
Zjazd rozpoczęła Anna Rękawek, redaktor naczelna miesięcznika „Dyrektor Szkoły”, która powitała wszystkich gości i w skrócie przedstawiła program konferencji.
Jako pierwsza, swoje wystąpienie miała Minister Krystyna Szumilas. W swojej prezentacji omówiła praktyczne konsekwencje zmian ustawowych dotyczących Karty Nauczyciela, standardów kształcenia nauczycieli oraz projekt Systemu Informacji Oświatowej. Wystąpienie Pani Minister wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników i stanowiło podstawę do dyskusji na temat zmian proponowanych przez Ministerstwo.
Następnie członkowie zespołu prac nad Kartą Nauczyciela (Krystyna Starczewska, Zygmunt Puchalski, Krzysztof Baszczyński) opowiedzieli o podstawowych sprawach i problemach związanych ze zmianami w Karcie. Czym ma być Karta Nauczyciela? Kogo ma dotyczyć? Kto jest nauczycielem – nauczyciele tablicowi czy wszyscy pracownicy szkoły? To kwestie, które zostały przytoczone przez dyskutujących.
Na zakończenie pierwszej części spotkania Wojciech Kreft, Redaktor Naczelny kwartalnika „Doradca Zawodowy” mówił o wsparciu w odkrywaniu talentów i pasji uczniów jakie daje nauczycielom doradztwo zawodowe.
Po krótkiej przerwie, głos zabrała mec. Teresa Konarska. Tematem jej wystąpienia było prawo pracy w placówce oświatowej, w tym planowanie etatów, zawieranie umów, ograniczenia związane z etatami, rodzaje i sposoby składania wypowiedzeń. Na koniec prezentacji uczestnicy mieli możliwość udziału w sesji pytań i odpowiedzi związanych z tematem prelekcji. Ekspert Wolters Kluwer Polska opowiedział jak Serwisie Prawo Oświatowe może wesprzeć dyrektorów w zarządzaniu placówką, a Michał Chludziński z firmy Invent zaprezentował możliwości i sposoby pozyskiwania funduszy na inwestycje oświatowe.
Pani Elżbieta Linowska, ekspert z zakresu kontroli zarządczej w oświacie, omówiła standardy kontroli zarządczej w kontekście finansów publicznych, którymi dysponuje szkoła oraz zaprezentowała zadania z jakimi muszą się zmierzyć dyrektorzy szkół w ramach kontroli zarządczej.
Na zakończenie przedstawiciel GIODO – Piotr Drobek i ekspert ds. bezpieczeństwa ochrony danych firmy G Data – Mateusz Pękala, opowiedzieli uczestnikom o zarządzaniu danymi osobowymi w placówce oświatowej oraz o bezpieczeństwie wirtualnym szkoły.

Kolejna okazja do spotkania dyrektorów szkół już 24 maja, kiedy to odbędzie się III Zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły 2010/2011 "Efektywność uczenia a ocena pracy szkoły". W trakcie III Zjazdu omawiane będą m.in. tematy związane z zarządzaniem talentami, wynikami badań PISA 2009 oraz Krajowymi Ramami Kwalifikacji.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->