phoca_thumb_s_cimg8880Piórko liczące 150 mln. lat, walki robotów i matematyczny aerobik ? Między innymi takie atrakcje mogli zobaczyć uczestnicy piętnastego Pikniku Naukowego. Na przybyłych sympatyków nauki, czekało także ponad tysiąc doświadczeń do przeprowadzenia.   
Piknik zgromadził rekordową liczbę 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i ze świata. Na powierzchni 40 tys. m kw., umieszczono łącznie 237 stanowisk. Zwiedzający, którzy przybyli do parku Rydza Śmigłego w Warszawie, mogli wziąć udział w rozmaitych badaniach, eksperymentach i pokazach.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się liczące 150 milionów lat małe piórko ? jedno z dwóch najstarszych na świecie. Wśród młodych gości pikniku prawdziwą furorę robiły także bitwy robotów wykonanych z klocków Lego oraz humanoidalny robot Honada Asimo z Japonii, potrafiący biegać z prędkością 6 km na godzinę.
Innym japońskim akcentem tegorocznego pikniku, był matematyczny aerobik. "Mieliśmy do dyspozycji czujnik ruchu połączony z kalkulatorem graficznym. Czujnik wykonywał pomiary odległości do ucznia, który poruszał się przed nim, a kalkulator rysował wykres tej odległości od czasu" -  mówi Piotr Tomczak ze Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. "Zadaniem ucznia było takie poruszanie się przed czujnikiem, aby powstał wykres o zadanym kształcie. Dzięki możliwości połączenia kalkulatora Casio FX-9860 z projektorem, mogliśmy od razu obserwować efekt na dużym ekranie, analizować go i korygować błędy" - dodaje.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych pasjonatach nauki, specjalnie dla nich Centrum Nauki Kopernik przygotowało stanowisko "Kids lab". Tam poprzez interaktywną zabawę przyszli naukowcy ubrani w fartuchy i okulary ochronne, przyrządzali różne substancje badając ich właściwości chemiczne.

Kolejna edycja tego największego naukowego pikniku w Europie już za rok.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->