phoca thumb s uw-logo1W 25 lat po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu grupa studentów i badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego udała się w okolice zdarzenia, aby przeprowadzić badania nad odradzającą się roślinnością. W tym celu studenci Uniwersytetu Warszawskiego zabrali ze sobą m. in. przekonstruowany przez nich domowy odkurzacz.

Po zebraniu próbek mchu uczeni poddadzą go bdaniu i określą skażenie środowiska izotopem 137Cs, który jest odpowiedzialny za promieniowanie gamma. Studenci z kół naukowych Wydziału Fizyki i Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracownicy Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku dotarli do Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, do miast Prypeć i Czarnobyl oraz do składowiska odpadów promieniotwórczych, zlokalizowanego w Strefie Zamkniętej wokół elektrowni.

Przerobiony domowy odkurzacz studenci wykorzystali do badania pyłu zawieszonego w powietrzu. Jako że w Strefie Zamkniętej jest ograniczony dostęp do prądu, dodatkowo badacze musieli wykazać się inwencją i w tej kwestii. Żeby móc przechowywać w odpowiedni sposób próbki do badań, skonstruowali alternatywne źródło zasilania do lodówki turystycznej, która pełniła funkcje inkubatora. Na wyniki trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. Wyjazd, którego pomysłodawcami byli sami studenci, miał zweryfikować w praktyce posiadane umiejętności organizacyjne i eksperymentatorsko-pomiarowe. Szczególnie dbano też o zdrowie uczestników wyprawy - zaraz po powrocie sprawdzono, że nie doszło do skażenia organizmu. 
 
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->