Nierzadko studenci narzekają na jakość studiowania na uczelniach. Zwykle nie mają jednak możliwości bezpośredniego, publicznego przedstawienia opinii na ten temat i odpowiedzenia na argumenty innych osób. „Sondaż Deliberatywny® na uniwersytecie”, projekt studencki wspierany przez Centrum Deliberacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz StudentsWatch, stwarza taką okazję.


Projekt skierowany jest do każdego, kto studiuje w Warszawie. Debata odbywa się w Internecie, żeby w niej uczestniczyć nie trzeba więc nawet wychodzić z domu.
 
O czym warto rozmawiać?
 
Tematów do dyskusji nasuwa się wiele. Warto jednak narzucić sobie dyscyplinę i wybrać na dobry początek te, które wydają się najważniejsze. Dla przedstawicieli samorządów studenckich, z którymi rozmawiali organizatorzy, najbardziej pilne do omówienia okazały się metody przekazywania wiedzy i umiejętności w trakcie studiów. Poza tym dyskusja będzie dotyczyć równie aktualnych wątków odpłatności za drugi kierunek studiów oraz plagiatu.

Każdy z nas ma tylko częściową wiedzę na każdy z tych tematów. Dlatego przez rozpoczęciem debaty jej uczestnicy otrzymają pakiet informacyjny. Dzięki niemu będą mogli zapoznać się z podstawowymi faktami oraz alternatywnymi propozycjami działań dotyczącymi każdego zagadnienia. Będą też wymienione mocne i słabe strony poszczególnych propozycji. To pomoże w uporządkowaniu samej dyskusji oraz w spisaniu rekomendacji. Trzeba je będzie przecież przekazać szerszemu gronu zainteresowanych – studentom i przedstawicielom wszystkich warszawskich uczelni! Dla uczestników może okazać się ciekawa możliwość zadania pytań ekspertom online.

Aby osiągnąć interesujące rezultaty przez połączenie informacji sondażowych z wynikami dyskusji, organizatorzy proponują wykorzystanie metody Sondażu Deliberatywnego®. Została ona opracowana przez prof. Jamesa Fishkina z Uniwersytetu Stanforda. W Polsce była do tej pory wykorzystana tylko raz. Wydaje się, że nigdy przedtem ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju europejskim nie była ona jednak zastosowana z wykorzystaniem narzędzi internetowych.
 
Uczestnicy dyskusji będą mieli do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowaną platformę do debat głosowych. Będą dzielić się wiedzą i wyrażać opinie w niewielkich, 10-15 osobowych grupach.
 
Proponowana forma debaty jest innowacyjna, dlatego trzeba liczyć się z wyzwaniami technicznymi. Organizatorzy starają się zminimalizować ewentualne problemy, na przykład przekazując studentom uczestniczącym w dyskusji słuchawki z mikrofonem. Proponują też indywidualne dla każdego użytkownika testowanie platformy, po to, aby podczas właściwej dyskusji wszyscy czuli się swobodnie. Oczywiście, nie uniknie się błędów. Warto jednak próbować i doskonalić narzędzia oraz umiejętności prowadzenia dyskusji w sposób, który jest przyjazny dla studenta.

Ciekawe doświadczenie i nie tylko…
 
Najważniejsze w projekcie jest zebranie, spisanie i zaprezentowanie wniosków wypracowanych w trakcie debaty studenckiej. Powstanie publikacja, której treść współtworzyć będą uczestnicy debaty.

Dla każdego przewidziany jest specjalny certyfikat i bon o wartości 50 zł do zrealizowania w Traffic Club. Dodatkowo będzie można wylosować atrakcyjne upominki, takie jak: książki, płyty DVD, audiobooki, wejściówki do klubu fitness, ufundowane przez sponsorów. 
 
Debatę wspierają samorządy oraz media studenckie różnych warszawskich uczelni. Więcej o projekcie i jego partnerach dowiesz się ze strony internetowej: http://cd.uw.edu.pl/sd/. Zgodnie z hasłem projektu: „Nie narzekaj, porozmawiaj! ”
 
Debata odbędzie się 22 i 29 października. Studentów warszawskich uczelni, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie organizatorzy zapraszają na spotkanie. Odbędzie się ono 5 października o godz. 17.00 w Kampusie Głównym UW, Starym BUW, sali 308.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->