logo edutrendy 2 2012Dwa dni – 27 i 28 września – trwało w Warszawie spotkanie teoretyków, praktyków i organizatorów edukacji oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem oświaty i poprawą efektywności systemu edukacji Organizatorami imprezy byli Wolters Kluwer Polska, wydawca czasopism „Dyrektor Szkoły” i „Przed Szkołą” oraz redNet Media. Patronem honorowym zostało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a Partnerem technologicznym –Samsung. W salach Pałacu Kultury Strefę Konferencji i Warsztatów oraz Strefę Targów i jej 50 Wystawców odwiedziło blisko 1000 osób.

Tegoroczne EDU Trendy odbyły się pod hasłem „Innowacje i jakość w edukacji”. Zostały podzielone na segmenty: Strefa Konferencji i Warsztatów – zintegrowany program, zbudowany na podstawie doświadczeń Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół oraz Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli i uwzględniający najnowsze trendy edukacyjne na świecie – oraz Strefa Targów, gdzie swój dorobek prezentowali wystawcy związani z edukacją.

STREFA KONFERENCJI I WARSZTATÓW
W salach konferencyjnych Pałacu Kultury i Nauki odbyło się wiele spotkań i prelekcji. Warsztaty i panele tematyczne zorganizowano dla różnych segmentów systemu oświatowego: przedszkoli, gimnazjów, liceów, szkolnictwa zawodowego i kształcenia ustawicznego, szkolnictwa niepublicznego itd.

W konferencji udział wzięli m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Tracey Burns i Katarzyna Kubacka z Center for Educational Research and Innovation OECD, prof. Anna Izabela Brzezińska z UAM w Poznaniu i SWPS w Warszawie, członek Komitetu Psychologii PAN, Witold Woźniak z KOWEZiU, Henryka Stachańczyk, przewodnicząca Komisji Pedagogicznej ZG ZNP, Mariola Konopka, Zastępca Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i wielu innych ekspertów, przedstawicieli instytucji oświatowych, w tym MEN, samorządów, organizacji, dyrektorzy i nauczyciele szkół.

Ogromne emocje wzbudziło tradycyjnie już bezkompromisowe wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza pt. „Uwolnić Szkoły”. Profesor Balcerowicz podkreślił, że obecne uwarunkowania prawne są szkodliwe dla całego systemu edukacji w Polsce, generują trudności w zwalnianiu słabych pracowników, wprowadzają niejasny i szkodliwy system awansu zawodowego, wysokie koszty pracy nauczyciela, a przede wszystkim utrzymują monopol, uzależnionych od lokalnych polityków szkół publicznych. – Można wprowadzić mechanizm rynkowy do oświaty! – przekonywał Leszek Balcerowicz.

STREFA TARGÓW
Zwiedzającym zaprezentowali się m.in. producenci i dystrybutorzy oprogramowania edukacyjnego, najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego wykorzystywanego w edukacji, wydawnictwa edukacyjne, organizatorzy wycieczek i zajęć pozaszkolnych, producenci i dystrybutorzy pomocy dydaktycznych, firmy cateringowe, a nawet warszawskie wystawy i Teatr. Nie zabrakło także miejsca dla miłośników relaksu. Niemałą część Strefy Targów wypełniły stoiska najważniejszych polskich fundacji, organizacji i instytucji, działających na rzecz oświaty, w tym.: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, i innych.

Atrakcje dla Zwiedzających – konsultacje, konkursy, prezentacje

Strefa targów to nie tylko stoiska wystawiennicze, które trzeba przyznać były przygotowane przez Wystawców z najwyższą starannością i dbałością o wygodę Zwiedzających, odpowiednią prezentację oferty i przestrzeń do rozmów, ale także mnóstwo okazji do dyskusji, uzupełnienia informacji, wymiany doświadczeń i wiedzy, konsultacji. W tym celu stworzono specjalne Strefy Eksperckie, w których można było spotkać się ze specjalistami m.in. Ministerstwa Edukacji

Narodowej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji czy Instytutu Geofizyki PAN.

Na gości Strefy Targów czekały również konkursowe emocje. Nowa Szkoła zorganizowała konkurs „Wiem jak pomóc w trosce o bezpieczeństwo”, firma Oracle w obydwa dni targów zorganizowała losowanie nagród na podstawie wypełnionych wcześniej ankiet, a pomysł loterii przypadł również do gustu Ośrodkowi Diagnostyki Edukacyjnej i WSiP – wśród osób, które odpowiedziały na pytanie konkursowe zostały rozlosowane nagrody o wartości ponad 4000 zł.

PLEBISCYT THE BEST OF EDU TRENDY 2012 „DIAMENTY OŚWIATY”
Pierwszy dzień EDU TRENDY 2012 minął pod znakiem ciekawych spotkań w Strefie Konferencji i Warsztatów oraz równie interesujących prezentacji i dyskusji w Strefie Targów. W tym dniu również wszystkie osoby odwiedzające Strefę Targów mogły oddać swój głos w Plebiscycie.

Dzięki wszystkim głosującym możliwe było wyłonienie laureatów plebiscytu w 3 kategoriach:
- nowoczesne projekty i rozwiązania dla edukacji
- nowoczesne technologie i narzędzia dla edukacji
- nowoczesne wyposażenie placówek edukacyjnych,

TRENDY W NOWOCZESNEJ EDUKACJI – co przyniesie kolejny rok?
EDU TRENDY 2012 zakończony. Niedługo kolejny rok wytężonego wysiłku i pracy polskiej oświaty i firm wspierających ją swoją działalnością. Będą obserwacje wszystkiego co dzieje się w tym obszarze, pytania, wyciąganie wniosków. Wszystko po to, by jesienią 2013 roku znowu odbyło się spotkanie w kolejnej edycji EDU TRENDY.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->