phoca thumb s sgh logoNikt nie lubi spędzać świąt samotnie. W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie studiuje ok. 750 obcokrajowców. W domach studenta mieszka 351, inni wynajmują mieszkania. Niektórzy z nich przyjechali na studia do Warszawy z tak odległych miejsc, że nie wracają do domu na Święta Bożego Narodzenia. W akademikach SGH mieszkają studenci m.in. z Nowej Zelandii, Tajwanu, Wietnamu, Rosji, Turkmenistanu, Mongolii i Kambodży. Wielu nie zobaczy się ze swoimi rodzinami (chyba że przez skype'a), a święta spędzają najczęściej w akademiku.


Dlatego w tym roku studenci SGH chcą zabrać ich ze sobą na święta do swoich domów. W ramach akcji Share Your Christmas stworzyli platformę internetową - system łączący studentów-gości i studentów-gospodarzy w pary. Dzięki temu ochotnicy, którzy chcą zaprosić studenta do swojego domu na święta mogą się zarejestrować. A w ten sposób student z zagranicy, który nie chce spędzać świąt sam, może z takiego zaproszenia skorzystać.

"Są osoby, które zdążyły już niezależnie od nas umówić się na wspólne świętowanie Bożego Narodzenia, inne zaplanowały sobie wspólne podróże po Europie na ten świąteczny czas" - mówi Ewa Sarzyńska, studentka I roku kierunku Management w SGH, koordynatorka projektu Share Your Christmas. "Wiemy jednak, że w naszych akademikach zostaje na święta 15 studentów z zagranicy. Ale zgłosiło się też kilkanaścioro studentów spoza akademików, którzy również nie chcą spędzać świąt samotnie" - dodaje. Wśród nich największą grupę stanowią studenci z Białorusi i Rosji. "Mamy studentkę z Abakanu - to ponad 6500 km na wschód w linii prostej stąd" - mówi Ewa. 

Platforma działa od dwóch dni, ale już zgłosiło się 12 osób chcących zabrać do siebie gości. System zapewnia dyskrecję uczestnikom. Na 18 grudnia zaplanowano spotkanie organizacyjne studentów-gości i studentów-gospodarzy, na którym uczestnicy akcji ustalą szczegóły wspólnego obchodzenia świąt.

http://www.facebook.com/pages/Share-Your-Christmas/309008509207933
http://www.facebook.com/events/132120236945119/
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->