uw-logoPrzedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i m.st. Warszawy podpisali umowę dzierżawy gruntu przy ul. Kupieckiej na warszawskiej Białołęce. Powstanie tutaj nowoczesne centrum zarządzania danymi - Centrum Kompetencji OCEAN (Otwarte Centrum Danych i ich Analiz).


Ośrodek powstanie w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i będzie pełnił istotne i zróżnicowane funkcje. Uniwersytetowi Warszawskiemu i miastu bardzo zależy na większej integracji sektora badawczo-rozwojowego z biznesem. Podstawowym celem funkcjonowania ośrodka będzie operacyjne przechowywanie i przetwarzania dużych zbiorów danych. Centrum ma również pełnić rolę miejsca, w którym rozwijane będą aplikacje i modele równoległe.

- W Centrum Kompetencji OCEAN będą gromadzone w trybie ciągłym i przetwarzane dla potrzeb analitycznych wielkie dane (Big Data). Nowoczesny ośrodek umożliwi realizację obliczeń wielkoskalowych, m.in. tych związanych z precyzyjnymi prognozami pogody, które realizujemy od dawna. Chcemy podnieść ich jakość, a w sytuacji, kiedy mamy tak dużo anomalii pogodowych, będzie to bardzo istotne – jak powiedział prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM UW.

Na wyposażeniu centrum przetwarzania danych znajdzie się wiele nowoczesnych rozwiązań projektów, które mają wpłynąć na jego wysoką energooszczędność i tym samym – obniżenie kosztów utrzymania.
grunt3
Centrum będzie dostępne dla zespołów badawczych z całej Polski. Koszt budowy centrum szacuje się na około 100 mln zł.

- Cieszę się, że nasza współpraca ze środowiskiem naukowym i warszawskimi uczelniami, podjęta w 2008 r., układa się dobrze i owocuje takimi projektami. To kolejny ważny projekt oparty na współpracy samorządu z nauką. Wiem, że budowa konkurencyjnej gospodarki lokalnej wymaga współdziałania z naszymi naturalnymi partnerami - w tym właśnie jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami. Dla miasta i dzielnicy Białołęka jest to przedsięwzięcie, które będzie mocnym sygnałem, pokazującym, że władzom stolicy zależy na wspieraniu projektów, które owocują wzrostem konkurencyjności i atrakcyjności naszej lokalnej, warszawskiej gospodarki - mówiła w trakcie podpisywania umowy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->