Analiza dotychczasowego funkcjonowania ochrony programów komputerowych w polskim i europejskim systemie ochrony własności intelektualnej - to główny temat konferencji naukowej, organizowanej 20 lutego, przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UP) oraz Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT). Spotkanie odbędzie się w Warszawie. 

"Problematyka ochrony prawnej oprogramowania komputerowego wywołuje obecnie coraz większe kontrowersje w dziedzinie interpretacji prawa patentowego i praktycznego stosowania przepisów obowiązujących w różnych krajach. Ustawy patentowe z reguły wykluczają możliwość udzielania ochrony patentowej na programy komputerowe" - wyjaśnia rzecznik Urzędu Patentowego Adam Taukert. 

Przypomina, że w Polsce kwestia ta została unormowana na gruncie prawa autorskiego, w którym zawarto szczególną regulację dotycząca programów komputerowych będących utworami. "Często jednak formułowane są opinie, że prawo autorskie, które chroni jedynie sposób wyrażenia, nie zaś idee czy pomysły, nie w pełni zaspokaja słuszne interesy twórców programów komputerowych" - zauważa rzecznik. 

Jego zdaniem urzędy patentowe dostrzegają wzrost liczby zgłoszeń do ochrony rozwiązań związanych z informatyką, które w znacznej mierze nie mają charakteru technicznego, zatem nie są wynalazkami w rozumieniu przepisów prawa patentowego. Wszystkie te problemy - dodaje Taukert - spowodowały, że zdecydowano się na zorganizowanie spotkania ekspertów. 

Wśród zaproszonych gości są m.in. wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, eurodeputowani prof. Jerzy Buzek i prof. Adam Gierek, prof. Aurelia Nowicka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Elżbieta Traple z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prezes PIIiT, dr inż. Wacław Iszkowski. 

W programie imprezy zaplanowano wykłady: "Programy komputerowe i wynalazki urzeczywistniane przy użyciu komputerów w praktyce Europejskiego Urzędu Patentowego", "Rozumienie programu komputerowego", "Ochrona programów komputerowych w prawie autorskim", "Uwagi o funkcjonowaniu patentów i własności intelektualnej we współczesnej gospodarce". 

Po wykładach nastąpi dyskusja panelowa. 

Konferencja odbędzie się w godz. 9.30-16.00, w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie (Plac Trzech Krzyży 3/5). 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->