Czy w Polsce można składować pod ziemią duże ilości CO2? Gdzie można bezpiecznie zbudować elektrownie jądrowe? Jakie są szanse na odkrycie dużych złóż surowców energetycznych np. uranu lub gazu ziemnego? Odpowiedzi na takie pytania udzielą eksperci podczas konferencji prasowej pt. "90 lat Państwowego Instytutu Geologicznego – tradycja i nowe horyzonty polskiej geologii".

Konferencja odbędzie się w środę 15 kwietnia w Warszawie. Konferencja jest częścią obchodów 90-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego - jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich instytutów naukowo-badawczych. 

Podczas spotkania przedstawiona zostanie blisko stuletnia historia badań Instytutu. Przybliżone zostaną również wyzwania, przed którymi stoi polska geologia. Uczestnicy zastanowią się, w jakim stopniu możemy liczyć na energię geotermalną z wód podziemnych i suchych skał? Czy wielkie miasta - w tym Warszawa - mogą być zaopatrywane w czystą i zdrową wodę z głębokich poziomów wodonośnych? Jak walczyć z katastrofami naturalnymi - osuwiskami, erozją brzegów morskich, ruchami skorupy ziemskiej? Czy Polsce grożą trzęsienia ziemi? 

Udział w spotkaniu wezmą: dr Henryk Jacek Jezierski – Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i doc. Jerzy Nawrocki – dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego. 

Główne obchody 90-lecia Państwowego Instytutu Geologicznego odbędą się 14 i 15 maja w siedzibie PIG przy ul. Rakowieckiej 4 w Warszawie. Z tej okazji otwarte zostaną VII Międzynarodowe Targi Geologiczne GEO-EKO-TECH, odbędzie się również międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli europejskich służb geologicznych - Geobridge-Eastern Partnership.

Konferencja odbędzie się w środę, 15 kwietnia, o godzinie 11.00, w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ul. Brackiej 6/8.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->