Konferencja naukowa: 600 lat stosunków polsko-tureckichOficjalne stosunki dyplomatyczne między Królestwem Polskim a Turcją zostały ustanowione w 1414 r. W tym roku mija już zatem 600 lat od tego wydarzenia. Jaki miało ono wpływ na oba państwa w przeszłości i jaki ma teraz? Odpowiedzi poszukają uczestnicy konferencji, która odbędzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie 22 października 2014 r. Wstęp wolny.

Już Jan Długosz w „Kronikach" podawał, że w 1414 r. sułtan Mehmet I Celebi gościł na swoim dworze w Bursie przedstawicieli Polski. To był początek relacji dyplomatycznych Polski i Turcji. Prelegenci międzynarodowej konferencji "600 lat stosunków Polska – Turcja. Historia i teraźniejszość" skoncentrują się na polsko-tureckich stosunkach politycznych, w sferze bezpieczeństwa, gospodarki, nauki i kultury. Omówią kwestię Polaków w Turcji i Turków w Polsce. Zastanowią się także nad perspektywami bilateralnych stosunków obu krajów.

Konferencja ma znaczenie nie tylko ze względu na podjęcie przez prelegentów tematów historycznych. Jej celem jest ocena stanu aktualnej współpracy między obydwoma krajami w wielu dziedzinach. Spróbujemy także określić perspektywy stosunków polsko-tureckich i poszukamy nowych form współpracy m.in. w zakresie tworzenia wspólnych przedsiębiorstw, tzw. joint ventures – podkreśla prof. Longin Pastusiak, dyrektor Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, organizator konferencji.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli prelegenci z Turcji, m.in. prof. İlber Ortaylı z Uniwersytetu w Ankarze, prof. Özgün Erler Bayir oraz dr hab. Mehmet Alkan z Uniwersytetu Stambulskiego. Polskę będą reprezentowali – m.in. prof. Dariusz Kołodziejczyk, prof. Tadeusz Majda, prof. Ryszard Zięba, dr Adam Szymański czy dr Agnieszka Zastawna-Templin – wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Jakub Wódka z Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawiciele Akademii Finansów i Biznesu Vistula – dr Zdzisław Rapacki czy prof. Longin Pastusiak.

Konferencja odbędzie się 22 października 2014 r. w godz. 9.00-17.00 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie przy ul. Stokłosy 3. Wstęp wolny. Program oraz szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie: www.i.vistula.edu.pl/600years
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->