sgsp logo17 czerwca bieżącego roku, w Warszawskim Centrum EXPO XXI odbył się Dzień Dobrych Inicjatyw. Pod hasłem „Konkursy, rywalizacja, integracja i sport – to lubimy!” organizatorzy zapewnili dzieciom i młodzieży zarówno frajdę, jak naukę przydatnych umiejętności, na przykład udzielania pierwszej pomocy. Zapleczem naukowym zajęła się Szkoła Główna Służby Pożarniczej. 

 
Fundacja Dobrych Inicjatyw od kilku lat wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-rozwojowych w ich rozwoju, pasjach i zainteresowaniach. Tegoroczna impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, natomiast dzięki zaangażowaniu studentów Uczelni, ponad 120 wychowanków z lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego województwa, zdobyło umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W wydarzeniu udział wzięli członkowie Sekcji Ratownictwa Medycznego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej: pchor. Błażej Chiliński, pchor. Filip Betker, Klaudia Pawlaczyk i Kacper Herda. Podczas przeprowadzania konkursów dla uczestników poruszano m.in. następujące tematy:

  • najbardziej skuteczny sposób resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • gotowość bojowa strażaka,
  • wiedza o zagrożeniach,
  • odpowiednie zgłoszenie telefoniczne o niebezpiecznym zdarzeniu,
  • jak zadbać o bezpieczeństwo w życiu codziennym,
  • udzielanie pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.

IMG 2342Oprócz ćwiczeń resuscytacji, przygotowano pokazy przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, wyposażenia indywidualnego strażaka oraz podstawowego wyposażenia medycznego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
IMG 2365Równolegle aktywnego uczestnictwa w imprezach, Członkowie Sekcji Ratownictwa Medycznego SGSP charytatywnych biorą udział w ogólnopolskich zmaganiach z zakresu manewrów ratowniczych. Najnowszym sukcesem sekcji jest zajęcie III miejsca w trzydniowych Otwartych Mistrzostwach Polski w Pierwszej Pomocy w Cieszynie.
IMG 2408

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->