Wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie stosowania nowych technologii w archeologii oraz popularyzacja wiedzy na ten temat to główne cele interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Cyfrowa przeszłość", która odbędzie się w dniach 7-8 maja na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW).
Honorowy patronat nad imprezą sprawują: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Rumianek. Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis "Nauka w Polsce". 

"Jest to pierwsza tego typu konferencja w naszym kraju, zwłaszcza, jeśli chodzi o archeologię, ale również pozostałe dyscypliny zajmujące się ochroną i badaniem dziedzictwa kulturowego" - podkreśla dr Rafał Zapłata, zastępca dyrektora Instytutu Archeologii UKSW - organizatora konferencji. 

Jak dodaje dr Zapłata, dwudniowe spotkanie jest skierowane do szerokiego grona odbiorców, związanych z zarządzaniem, ochroną i badaniem dziedzictwa kulturowego oraz do instytucji i jednostek stosujących na co dzień technologie teleinformatyczne. 

W konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele jednostek badawczych i edukacyjnych, muzeów, urzędów konserwatorskich itp. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. prof. Stanisław Rzadkosz z Katedry Tworzyw Formierskich, Technologii Formy i Odlewnictwa Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie, prof. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu, prof. Aleksander Bursche z UW, prof. Zbigniew Kobyliński z UKSW, prof. Danuta Minta- Tworzowska z Instytutu Prahistorii UAM, prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, dr Nuria Serrat AntolÝ z Departamento de Didßctica y Organización Educativa Uniwersytetu w Barcelonie i dr Jacek Marciniak z Zakładu Lingwistyki Informatycznej i Sztucznej Inteligencji UAM. 

Eksperci będą nie tylko rozmawiać o swoich doświadczeniach w kwestii wykorzystania najnowszych technologii w pracy archeologicznej, ale także prezentować wyniki badań prowadzonych z użyciem takich metod. Organizatorzy chcą, by konferencja stała się platformą do debaty nad wymienionymi zagadnieniami oraz miejscem integracji środowiska archeologicznego w zakresie standaryzacji stosowania technik komputerowych w pracach i badaniach archeologicznych oraz by odbywała się cyklicznie co roku. 

"Zastosowanie technologii cyfrowych w naukach o przeszłości i kulturze (...) stanowi temat związany z współczesnym muzealnictwem, konserwatorstwem, restauratorstwem, rewaloryzacją, dokumentacją, inwentaryzacją, rekonstrukcją, turystyką, jak również z upowszechnianiem oraz popularyzacją wiedzy o zabytkach i przeszłości - piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy. - (...) Technologie cyfrowe to element nowoczesnej i efektywnej opieki nad zabytkami, który stwarza m.in. możliwości digitalizacji, wykorzystania i udostępniania zasobów dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem sieci teleinformatycznych. Nowoczesne technologie to również nowe możliwości dla działalności naukowo- badawczej, które niejednokrotnie współwyznaczają nowe pola badawcze i nowe formy opieki nad zabytkami". 

Zapłata wyjaśnia, że poruszane podczas spotkania tematy będą dotyczyć m.in. zastosowania komputerów w nauczaniu pradziejów, zastosowania najnowszych technologii cyfrowych na różnych etapach postępowania badawczego (dokumentacja, analiza, prezentacja), archeologii w Internecie, cyfrowej dokumentacji w badaniach archeologicznych, digitalizacji zabytków, rekonstrukcji i symulacji cyfrowych przeszłości, archiwizacji danych, fotografii cyfrowej i fotogrametrii oraz zarządzania cyfrowymi bazami danych. Eksperci porozmawiają także o modelowaniu prognostycznym, Systemie Informacji Geograficznej-Przestrzennej-Archeologicznej (GIS) i projekcie Archeologiczne Zdjęcie Polski. 

Wśród prezentowanych wykładów znajdą się m.in. następujące: "Metodologia kształcenia na odległość w archeologii", "Wirtualna podróż po osadzie kultury", "Zautomatyzowany system dokumentacji terenowej", "Cyberprzestrzeń - nowe środowisko współpracy archeologów. Dziesięć lat doświadczeń Muzeum Archeologicznego w realizacji projektów europejskich", "Archeolog w gąszczu informacji przestrzennej", "GIS w badaniach archeologicznych - modelowanie relacji między człowiekiem a otoczeniem", "Obrazowanie przeszłości w świetle nowych mediów" oraz "Skanowanie trójwymiarowe, jako wiarygodna technika dokumentacyjna - podstawowe założenia metodologiczne". 

Więcej informacji o konferencji oraz jej szczegółowy program znajdują się na stronie internetowej: http://www.cyfrowaprzeszlosc.uksw.edu.pl/ 

*** 

Instytut Archeologii UKSW kształci obecnie około 80 studentów. Mają oni do wyboru dwa kierunki: archeologię oraz historię ze specjalnością archeologii. Kadra dydaktyczna placówki obejmuje m.in. dwóch profesorów zagranicznych, dzięki czemu część wykładów odbywa się w języku angielskim. Studenci mają możliwość wyjazdów na stypendia zagraniczne m.in. na uniwersytety: w Leiden w Holandii, w Salonikach w Grecji, w Pilźnie w Republice Czeskiej i w Berlinie w Niemczech. Oprócz zajęć dydaktycznych w ciągu roku akademickiego, corocznie odbywają oni także letnie praktyki wykopaliskowe. 

W Instytucie są rozwijane następujące kierunki badań: archeologia obszarów biblijnych, archeologia wczesnego chrześcijaństwa w Basenie Morza Śródziemnego, archeologia wczesnego średniowiecza Słowiańszczyzny oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym. 

źródło: PAP - Nauka w Polsce
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->